Rozprowadzenie tlenu po organizmie i usuwanie CO2 odbywa się głównie za pomocą tchawek
W skład układu oddechowego u pszczoły wchodzą:
tchawki
przetchlinki
worki powietrzne.
Pszczoła posiada 10 par przetchlinek. 1 para znajduje się na drugim segmencie tułowia, kolejne przetchlinki znajdują się na ostatnim segmencie tułowia i na następnych segmentach odwłoka. Tchawki połączone są z systemem dużych worków powietrznych. Tchawki są rozgałęzione po całym ciele pszczoły i docierają do wszystkich tkanek ciała. Tchawki w pobliżu przetchlinek mają większą średnice, a im dalej w głąb ciała są coraz drobniejsze. Ściany wewnętrzne tchawek są pokryte schitynizowanym nabłonkiem, który utwardza ściany i dlatego światło tchawek jest drożne.
Im pomiędzy przetchlinkami a tchawkami znajdują się, pokryte włoskami przedsionki filtracyjne, które mają kształt półkolistej komory. Zadaniem włosków jest zatrzymywanie z wdychanego powietrza cząstek pylistych. Pobieranie powietrza odbywa się przez przetchlinki odwłokowe, a wydalanie przez tułowiowe.
Mechanizm oddychania - wymiana gazów odbywa się dzięki rytmicznym skurczom odwłoka pszczoły. Przy wydechu - odwłok ulega skróceniu i pierscienie nasuwają się na siebie Przy wdechu - odwłok rozszerza się i wydłuża.
Worki powietrzne działają jak miechy i ułatwiają wymianę gazów. Częstotliwość oddechów u pszczoły uzależniona jest od wykonywanej pracy. Pszczoła odpoczywająca wykonuje 120 oddechów/minutę, a lecąc z nektarem 135 -175 oddechów/minutę. Zapotrzebowanie pszczoły w tlen jest duże i bardzo zmienne i zależne od temperatury. W temperaturze im wyższa temperatura. tym zapotrzebowanie na tlen wyższe.