Glowa


Glowa -oczy, czułki narządy gębowe, ich budowa i funkcje

Głowa pszczoły ma kształt sercowatej puszki, z przodu wypukłej, z tyłu nieco wklęsłej. W skład głowy wchodzi 5 segmentów, ale są one ze sobą zlane, tak że widać tylko jedną całość.

Na głowie znajdują się:

- duże oczy złożone,

- trzy przyoczka,

- czułki,

- aparat gębowy.

 

Przyoczka zwane oczami prostymi, dorsalnymi.

Przyoczka u pszczół i matki leżą na szczycie głowy między oczami złożonymi w kształcie trójkąta, którego wierzchołek skierowany jest na dół. Każde przyoczko składa się z pojedyńczej komórki światłoczułej.

Przyoczka u trutnia, gdzie oczy złożone są duże i w górnej części głowy łączą się - przyoczka są przesunięte ku przodowi.

Oczy złożone - każde oko złożone jest z jednostek wzrokowych tzw. omatidii, których u robotnic i matki jest około 4 000, u trutni 7 000. Omatidia mają kształt silnie wydłużonych stożków, ułożone obok siebie grubszymi końcami na zewnątrz, tworząc wypukłą soczewkę.

Pszczoły mają dobrze rozwinięty narząd wzroku. Przyoczka czyli oczy proste służą pszczołom jako narząd wzroku w ciemności (wewnątrz ula). Oczy złożone odbierają bodźce świetlne padające prostopadle na soczewkę i przechodzące wzdłuż osi do receptorów. Pszczoła lepiej widzą obrazy znajdujące się w ruchu.

Pszczoły rozróżniają następujące barwy :białą, żółtą, niebieską, czarną.

Czułki - u matek i robotnic składają się z 12 członów u trutnia z 13 członów ( pierwszy człon zwany jest trzonkiem, który łączy się z głową, drugi człon zwany jest nóżką, człony pozostałe tworzą wić. Czułki pełnią rolę narządów czucia węchu i dotyku.

Aparat gębowy - u pszczoły jest typu gryząco - ssącego. Warga górna ogranicza otwór gębowy z przodu ma ona kształt wydłużonego prostokąta. Zewnętrzna powierzchnia wargi górnej jest stwardniała zaś wewnętrzna pokryta delikatnym miękkim oskórkiem. Po bokach wargi znajdują się parzyste żuwaczki, które są schitynizowane. Po obu stronach otworu gębowego są szczęki tworzące z wargą dolną tzw. zespół dolno - wargowo - szczękowy, działający jako jedna całość rodzaj trąbki „która umożliwia pszczole pobieranie płyńnych pokarmów. Wewnątrz trąbki jest języczek zakończony łyżeczką .Języćzek jest najdalej wysuniętą częścią trąbki . Najdłuższy języczek mają pszczoły kaukaskie, najkrótszy środkowoeuropejskie „ na podstawie długości języczka określa się przynależność rasową badanej populacji. (Każda z ras ma określony model rasowy).

Pisarzowice

Zapraszamy do współpracy