Tułów


Tulów, odnóża (nogi), skrzydła - budowa i funkcje

Tułów pszczoły jest najbardziej umięśnioną częścią jej ciała i składa się z trzech części:

  • przedtułowia,

  • śródtułowia,

  • zatułowia.

Każdy segment tułowia jest wyposażony w jedną parę nóg. Nogi pszczoły połączone są z tułowiem za pomocą stawu, który umieszczony jest między płytką brzuszną a boczną. Pojedyncza noga składa się z pięciu członów z tułowiem łączy się biodro, następnym członek jest niewielki krętarz, dalej jest udo, goleń i pięcioczłonowa stopa. Pierwszy człon stopy zwany jest piętą, a ostatni zakończony jest przylgą i dwoma pazurkami. Poszczególne części nogi miedzy sobą połączone są ze sobą dwukłykciowymi stawami, które umożliwiają poruszanie się w jednej płaszczyźnie Natomiast staw pomiędzy krętarzem, a udem umożliwia ruch obrotowy. Nogi pszczele służą nie tylko do chodzenia, ale także do zbioru pyłku kwiatowego. Pszczoła chodząc zawsze opiera się na przemian na przedniej i tylnej nodze po jednej stronie ciała i środkowej, po drugiej stronie. Chodzenie po powierzchni chropowątej umożliwiają pazurki, a po powierzchni gładkiej - przylgi. Pszczoła posiada 3 pary odnóży:

Na pierwszej parze nóg znajduje się narząd do czyszczenia czułków (półkoliste wycięcia - rodzaj grzebienia), a na goleniu znajduje się kolec (ostroga). Podczas oczyszczania się z pyłku, pszczoła wkłada podstawę czułka do wgłębienia, przyciska ostrogą i przeciąga przez grzebień.

Na goleniu drugiej pary nóg - znajduje się mocny, długi kolec służący do wyrzucania pyłku (obnóży) z koszyczków.

Na goleniu trzeciej pary nóg - znajdują się koszyczki do których pszczoła zbiera pyłek i w postaci obnóży przynosi je do ula

Wszystkie części nóg są owłosione

Pisarzowice

Zapraszamy do współpracy